Frigofirik Soğutuculu Araçlar

Photo of author

By Admin

Frigofirik soğutma, gıda ve ilaç gibi ürünlerin belirli bir sıcaklık aralığında taşınmasını sağlar. Frigofirik araçlar, bu ürünlerin nem ve sıcaklık değerlerini belirli bir aralıkta muhafaza eder. Bu araçlar, dondurulmuş gıdaların uzun mesafeler boyunca taşınmasında önemli bir rol oynar.

Frigofirik araçların arasında, kamyon, gemi, tır, konteynır gibi çok farklı çeşitlerde olabilir. Bu araçların soğutma sistemleri, yapısal olarak ticari bir soğutucuyu andırır ancak kendine özgü donanımlar içerir. Soğutma sistemi, ürün cinsi ve miktarına göre tasarlanır.

frigorifik araçlar

Frigofirik soğutuculu araçlar ağır çalışma koşullarından dolayı sık servis almak zorunda kalan araçlardır. Bu nedenle soğutma sisteminin tasarımında servis ve bakım hizmetlerinin de dikkate alınması gerekmektedir. Soğuk zincirde kullanılan frigorifik araçların ve klimalı araçların soğutma sistemlerinin ilk takıldığı gündeki performans ve çalışma durumunu korumaları için aylık, sezonluk ve yıllık periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Frigofirik Araçlar ve dezavantajları

  • Sık Servis ve Bakım: Frigorifik soğutuculu araçlar ağır çalışma koşullarından dolayı sık servis almak zorunda kalan araçlardır. Soğutma sisteminin tasarımında servis ve bakım hizmetlerinin de dikkate alınması gerekmektedir.
  • Ürün Hassasiyeti: Frigorifik araçların taşımış olduğu her ürünün farklı bir ısı derecesi vardır ve bu derecenin altında veya üstünde başka bir dereceye geçilirse ürün bozulacak ve tüketilemez hale gelecektir.
  • Enerji Tüketimi: Frigorifik araçlar, soğutma sistemlerini çalıştırmak için ek enerji tüketirler. Bu, yakıt maliyetlerini artırabilir.
  • Yüksek Maliyet: Frigorifik araçlar, standart kargo araçlarına göre daha pahalıdır. Hem ilk yatırım maliyeti hem de bakım maliyetleri daha yüksektir.

Yorum yapın