Embraco Değişken Hızlı Kompresörler

Photo of author

By Admin

Embraco dünyanın sayılı kompresör üreticilerinden birisi olarak biliniyor. Günümüz teknolojisinde her sektör de olduğu gibi soğutma sektörüde teknolojik ilerlemelerini hızlı bir şekilde sürdürüyor. Günümüz dünyası düşük enerji yüksek verimi elde edebilmek için teknolojinin tüm imkanlarını kullanmaya çalışıyor. Bilindiği gibi Klima, VRF gibi iklimlendirme ürünlerinde değişken hızlı kompresörleri (İnverter) aktif olarak kullanıyoruz. Öyle ki yeni nesil tüm cihazların bu şekilde üretildiği biliniyor. Fakat Buzdolabı, Su sebili, Dondurma Dolapları, Kasap Dolapları vs gibi soğutucu ürünlerinde sabit hızda kompresörler kullanılıyor, Bu yazıda Embraco’nun Embraco Değişken Hızlı Kompresörlerini inceliyeceğiz.

Embraco Değişken Hızlı Kompresörleri

Değişken hızlı kompresörler şunları sağlar:

Daha yüksek enerji verimliliği

Daha düşük tüketim ve daha düşük işletme maliyeti.

Gerilim dalgalanmasına karşı yüksek tolerans

Sürekli çalışma ve daha az arıza.

Düşük gürültü ve titreşim

Kullanıcılar için daha fazla konfor.

Daha hızlı sıcaklık geri kazanımı

Ürünler yüklendiğinde daha hızlı soğuyacaktır.

Sıcaklık kararlılığı

Daha iyi gıda koruması.

Geleneksel ve değişken hızlı kompresörler arasındaki farklar

Embraco

Geleneksel kompresörler yalnızca tek bir sabit hızda çalışabilir. Soğutucu kabin içindeki sıcaklık yükseldiğinde tam hızda açılır ve bir eşiğin altına düştüğünde kapanır.

Bu, ne kadar azaltabileceğimize dair teknolojik sınırlamalar getiriyor:

  • Gürültü, açıkken her zaman tam hızda olduğundan;
  • Kabin içindeki sıcaklık değişimi.
  • Enerji tüketimi, çünkü motoru çalıştırmak büyük miktarda elektrik akımı gerektirir;
Embraco Değişken Hızlı

Ancak değişken hızlı kompresörler , soğutma kabini içinde beklenen sıcaklığı korumak için motor hızını düzenleyen akıllı bir elektronik bileşen olan invertörün varlığı sayesinde kapasitelerini soğutma talebine göre ayarlayabilir.

Bu teknoloji:

  • Gürültüyü azaltır: Sıcaklık dengelendikten sonra kompresörler daha düşük bir dönüş hızında çalışır;
  • Enerji tasarrufu sağlar: Sık sık çalıştırma ve durdurma yoktur;
  • Sıcaklığın daha stabil kalmasını sağlar.

Değişken hızlı bir kompresör ile geleneksel (açık-kapalı) kompresörün zaman içindeki davranışını karşılaştırmak için aşağıdaki tabloyu kontrol edin:

Embraco

Gerçek Enerji Tasarrufu

Embraco Değişken Hızlı Kompresörler enerji tasarufu

Son çalışmalar gösterdi ki değişken hızlı kompresörlerimizin, eşdeğer hacimli geleneksel bir kompresörle karşılaştırıldığında enerji tüketimini %42’ye kadar azaltabildiğini göstermiştir .

Bu, invertörün kompresörün hızını talebe uyacak şekilde ayarlayabilmesi, çok enerji tüketen sık başlatma ve durdurma döngülerinin yanı sıra enerji israfına yol açan yüksek ve düşük sıcaklıkları önleme yeteneği sayesinde mümkündür.

Gerçek Zaman Tasarrufu

Embraco Değişken Hızlı Kompresörler Zaman tasarrufu

Değişken hızlı kompresörler, kapı açıldıktan veya yeni ürünler yüklendikten sonra sıcaklığın yeniden sağlanması için geçen süreyi ifade eden aşağı çekme süresini azaltır . Bu özellik çok daha yüksek bir sıcaklık stabilitesi sağlar ve ürünlerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur.

Gerçek Maliyet Tasarrufu

Embraco Değişken Hızlı Kompresörler Değişken hız teknolojisinin sağladığı enerji tasarrufu, uygulamaya bağlı olarak değişken hızın sabit hızlı bir kompresöre göre sahip olduğu primi (fiyat farkı) ödemek için tahmini 6 ila 12 aylık geri ödeme süresiyle doğrudan daha düşük işletme maliyetlerine dönüşür. ürünün kurulu olduğu yer. 

Bu teknolojiye özgü sıcaklık stabilitesi aynı zamanda gıdaların daha iyi korunmasını sağlayarak kayıpları azaltır.

Embraco Değişken Hızlı Kompresörler

Ek olarak, invertör motora düzenli gerilim sağladığı için tüm sistem voltaj dalgalanmalarına karşı çok daha toleranslıdır . Değişken hızlı bir kompresör, aşırı voltaj değişimlerinde bile normal şekilde çalışacaktır: 70V ila 260V arası. 

Bu nedenle, bu tip kompresörler elektrik beslemesinin dengesiz olduğu bölgelerde çok daha sağlam çalışırlar, bu da daha az gıda kaybı, daha az bakım maliyeti ve voltaj dengeleyicilere ihtiyaç duyulmamasını sağlar.

“Embraco Değişken Hızlı Kompresörler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın