ASHRAE Nedir ?

Photo of author

By Admin

ASHRAE

ASHRAE American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers, Türkçesi Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği’ dir. ASHRAE’nin dünya çapında 132’den fazla ülkede 57.000’den fazla üyesi bulunmaktadır.

1894 yılında kurulan ASHRAE, inşa edilmiş çevre için sürdürülebilir teknoloji ile insan refahını ilerleten küresel bir toplumdur. Dernek ve üyeleri, bina sistemleri, enerji verimliliği, iç mekan hava kalitesi, soğutma ve sektördeki sürdürülebilirliğe odaklanmaktadır. Araştırma, standart yazma, yayınlama ve sürekli eğitim yoluyla, ASHRAE yarının bugünkü yapılı çevresini şekillendirmektedir.

ASHRAE, 1959 yılında iki derneğin birleşmesiyle; 1894 yılında kurulan Amerikan Isıtma ve Klima Mühendisleri Derneği (ASHAE) ve 1904 yılında kurulan Amerikan Soğutma Mühendisleri Derneği (ASRE) birleşmesiyle, Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Derneği olarak kuruldu.

ASHRAE’nin Misyon ve Vizyonu:

Misyon: Isıtma, havalandırma, iklimlendirme, soğutma ve ilgili alanlarının sanat ve bilimlerini ilerleterek insanlığa hizmet etmek.
Vizyon: Herkes için sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapı ortamı.

Web; ashrae.org

Yorum yapın